İnsanların yaşamında kaplıca ya da bir diğer deyiş ile termal şifalı sular nerede ise insanlık tarihi kadar eski olan bir olgu olup, en eski tatil kavramlarından bir tanesi. Eskiden bu kadar yoğunluklu olarak lüks tatil beldeleri yok iken, insanlar özellikle evlendikleri dönemlerde tatil yapmak için kaplıca otelleri olarak o dönemin koşullarında adlandırılan yerlere gidiyorlardı. Bugün artık kavramlarda yenileşme olduğu için bu tür yerlere termal otel ya da termal kaplıcaismi veriliyor.

Anadolu coğrafyası jeolojik olarak ele alındığında en zengin, en katmanlı olan topraklara sahip. Buna istinaden de özellikle volkanik dağların olduğu yerlerinde volkanik patlamalar ve bölgesel yapılara bağlı olarak bölgenin yapısal özelliklerini içeren termal sular var. Afyon da bu bölgelerden bir tanesi. Üstelik ülkemizin en eski termal kaplıcaların olduğu kentler arasında geliyor. Bunun yanında Afyon kentinde hem Sandıklı yöresinde, hem de Gazlıgöl mevkiinde irili ufaklı çok sayıda işletme bulmak mümkün. Son yıllarda Gazlıgöl bölgesinde olan tesislerde görülen kalite ve üstün hizmet anlayışı ile de daha bir öne çıkıyor. Ayrıca kentin içinde bazı lüks otellerde de termal suların olduğu odalara denk gelmek mümkün. 

Afyon Kentine Genel Bakış

Kenti biraz daha yakından tanımak gerekir ise Afyon bir ucu İç Anadolu Bölgesinde, bir ucu Ege bölgesinde olan kendisine has özellikleri ile öne çıkan bir kent. Çevresinde Kütahya, Denizli, Eskişehir, Isparta gibi birbirinden özel kentler bulunuyor. Denizli bölgesi de termal otel yönünden Pamukkale civarında çeşitli olmasına rağmen, Afyon bu noktada daha çok öne çıkıyor. Kentin kendisine has karakteristik bir yapısı var. Kentin ayrıca mermerleri de çok ünlüdür. Lokum denilince ilk akla gelen kentler arasındadır. Dolayısıyla gıda, mermer, termal sular başkenti olarak adlandırmak mümkündür. Bu bağlamda da tüm mevsimlerde, her yaştan, her kesimden yerli yabancı turistlerin akınına uğrar.

Afyon Bölgesi Neden Tercih Ediliyor?

Afyon için söylenecek olan şeyler bitmez ama bunun dışında yazımızın ana konusu olan bölgedeki termal oteller ve neden tercih edildiğine dair bilgi vermek gerekir ise şunlar söylenebilir.

Gazlıgöl bölgesinde olan termal suların insan sağlığına başlıca faydaları şunlardır: Şeker hastalığı, romatizma hastalığı, sindirim sistemi problemleri, solunum rahatsızlıkları gibi birçok şeye iyi gelir.

Sandıklı bölgesinde yer alan termal sular ise karaciğer, kas, cilt,şeker hastalığı , safra kesesi, sindirim,  kemik sorunlarına iyi gelmektedir.

Dolayısıyla bu kadar çok soruna iyi gelen çok özel suları olduğu bölgede yer alan termal kaplıcalar, her yaştan her kesim tarafından tercih edilir.  Elbette tek neden sadece hastalıklara iyi gelmesi değildir. Bunun yanı sıra bölgede Dündar termal otel gibi son derece lüks ve kaliteli oteller vardır.  Tesis tiplerine bakıldığında özel butik villalar, apart tarzı olanlar, yıldızlı otel konseptinde olanlar vardır. Ayrıca İslami kurallara uygun özel konsept oteller de yer alan. Özel açık kapalı termal havuzlar,  sauna, fin hamamı, spor merkezi, jakuzi, özel oyun alanları, tenis, masa tenisi gibi çok değişik türden olanaklar bu oteller de bulunabilmektedir. Hijyen açısından son derece güvenilir ve temiz otellerdir.

Bu otellerin çoğunda her şey dahil konsepti mevcuttur.  Yaz kış aylarında yani tüm mevsimlerde gidilebilir. Fiyatlar açısından bakıldığında diğer bölgeler ile kıyaslandığında fiyatlar işletmelerin kalitesi de göz önüne alındığında son derece uygundur.

Tesislerde ailece kalmak ve çok güzel vakit geçirmek mümkündür. Yine bu bölgede otellerin tercih edilmesinin en temel nedenleri arasında ulaşım olanaklarının son derece kolay olmasıdır. Kısaca termal tesis denilince en doğru adres Afyon yöresidir.