» Köşebaşı Restaurant
Adres : Afium Alışveriş ve Yaşam Merkezi / AFYON
Telefon : 0 272 252 56 91
www.kosebasi.com

Köşebaşı Afyon’da Afium Alışveriş ve Yaşam Merkezinde eşsiz lezzetleriyle sizleri bekliyor…

Köşebaşı, 1995 yılından beri Adana ve Tarsus yöresi et yemeklerinin geleneksel tariflerden kaynaklanan lezzetlerini sürdüren tek restoran zinciridir. Geleneksel lezzetleri markalaştıran Köşebaşı, konuklarına bir kültürel olgu, bir yaşam biçimi sunmakta, tarihi damak tadını yaşatmaktadır.

Köşebaşı, sürdürdüğü özgün kültür nedeniyle Conde Nast Traveler dergisinin 14,000 üyesi tarafından “Dünyanın En İyi 50 Restoranından Biri” seçildi. Aynı zamanda “Uluslararası Turizm, Otelcilik ve Catering Endustrileri Ödülü”ne de Türk mutfağını en iyi yansıtan restoran olarak layık görüldü. Dünyaca ünlü Time dergisi Köşebaşı’nı “İstanbul’daki en iyi kebap restoranı” olarak tüm dünyaya duyurdu.

Yemeklerini geleneksel tariflere bağlı kalarak hazırlayan Köşebaşı’nın lezzet zincirinde İstanbul’da Levent, Cadde, Nişantaşı, Beylikdüzü ve yaz sezonunda Reina yer almaktadır. Ankara ve İzmir şubeleriyle İstanbul dışındaki müşterilerine hizmet veren Köşebaşı ayrıca Köşebaşı Express hızlı servis konseptiyle Maslak, Ataşehir, Cepa ve Gordion’da da eşsiz tatlarını misafirlerine sunmaktadır.

Köşebaşı, 2006 yazında Atina’da, 2007 yazında da Sao Paulo’da birer şube açarak yabancı misafirlerine dünyaca ün yapmış lezzetini Türkiye sınırlarının dışında da sunmaya başlamıştır. Köşebaşı’nın yurtdışındaki büyümesi 2008 ve 2009 yıllarında açtığı Bahreyn ve Dubai şubeleriyle devam etmektedir.

» İkbal Lokantası
Adres : Uzun Çarşı No:21 / AFYON
Telefon : 0 272 215 12 05
Patlıcan Böreği, Geleneksel Yemekler
Afyon deyince akla gelen ilk isimlerden biri ikbal’dir. Özellikle Antalya tarafına tatile giden damağına düşkünler, ikbal’de bir mola vermeden geçmezler, ikbal’in kuruluşu 1922 yılına dayanıyor. Kurucusu Salim Efendi ve ilk ismi Zümrüt’tür.

1934 yılı lokanta tarihinde dönüm noktası olur. O tarihte Atatürk’ün Afyon’a geleceği, dönemin valisi Ahmet Evrendilek’e bildirilir. Yapılan programa göre Ata, Belkaracaören köyündeki bağ evinde ağırlanacak, Katalık Mahallesi muhtarı Mustafa Pancar’ın oğlu aşçı Salim Ustanı da yemekleri hazırlayacaktır.

Atatürk bağ evinin bahçesinde kurulan masayı çok beğenir ve ertesi gün Salim Usta’nın şehirdeki küçük lokantalarını ziyaret eder. Lokantanın Zümrüt ismini beğenmez, “Usta, sen korkma böyle gidersen bahtın çok açık olur. Lokantanın adını da bahtı ve önü açık anlamına gelen ikbal koy” der. Lokantanın adının hikayesi böyledir.

Gerçekten de Atatürk’ün dediği olmuş, ikbal Lokantası 85 yılda epey yol almıştır. Bugün ikbal’in Afyon’da iki şubesi vardır. Biri Kütahya yolu üstünde dev bir tesistir. Burada bir termal otel, yerel malzemelerin satıldığı bir mağaza ve lokanta bulunur. Burası tatilcilerin ve yolcuların daha çok bildikleri bir mekandır. Diğer yer ise Uzun Çarşı’dadır. 1945 yılında açılan bu lokantayı ise damağına düşkün olan herkes bilir. Bu mekanın duvarlarını iki büyük ayna süsler. Bu taş aynalar bir zamanlar istanbul’da Yıldız Sarayı’ndaymış. Yapılan bir açık artırmada Hacı Salim Pancar, onları satın alıp Afyon’daki dükkanına astırmış. Ayrıca duvarlarda asılı olan iki ipek Osmanlı halısı görenleri adeta büyüler.
Eğer Kütahya yolundaki tesislere uğrarsanız, satış reyonundan özel ikbal Sucuğu, patates mayalı ekmek, lokum, şekerleme almanızı öneririm.

Mutfakta 1945te yapılan yemekler hala pişmektedir. Bunların başında dana tandır gelir. Diğer bir baş yemek ise patlıcan böreğidir. Çoban kavurma, tas kebabı, rosto, kuzu fırın, kuzu haşlama, patlıcan kebap, döner, sucuk döner, işkembe, ezogelin, mercimek, tandır çorbaları da mutfağın diğer gözde yemeklerindendir. Ayrıca mevsimsel sebzelerle yapılan zeytinyağlıları bulmak da mümkündür, ikbal’in kaymaklı ve vişneli ekmek kadayıfı ise dillere destandır.

Yolu Afyon ‘dan geçip de ikbal ‘de yemek molası vermeyen yoktur. Ama ikbal’de yemek seçmek her zaman zordur. Gözünüzü de damağınızı da şenlendirir.

» Aşçı Bacaksız –
Adres : Karaman Mahallesi Yeni Saraçlar Çarşısı No:6 / AFYON
Telefon : 0 272 215 20 97

Aşçı Bacaksız Yağcıoğlu, ilk olarak Yukarı Pazar Caddesinde bulunan Meyhaneciler Soka-ğı’nda dükkanını açmış. Bu dükkanda kebap, Özbek pilavı ve tandır yaparak Afyon’da tanınmış. Aşçı Bacaksız’ın ölümünden sonra işi oğlu Ahmet Madenci devralmış. Birkaç yıl eski dükkanı işleten Ahmet Madenci, daha sonra Afyon il merkezindeki Saraçlariçi’nde yeni bir dükkan açıp, 1938 yılında bu dükkana taşınmış.

Daha sonra işi oğlu Kadir Ma-denci’ye devretmiş. Kadir Madenci, bütün Afyon’da dedesinin lakabı olan Aşçı Bacaksız olarak tanınmış. Aşçı Bacaksız işe kardeşi Mustafa Madenci ve oğlu Ahmet Madenci ile devam etmiş. Aşçı Bacaksız Mayıs 2007 yılında vefat edince oğlu Ahmet Madenci devralmış. Ahmet Madenci babasının, yağsız kebap istenmesine, selamsız dükkana girilmesine, buçuklu yemek ısmarlanmasına oldukça sinirlendiğini söylüyor. Bu hareketleri yapanlara yemek servisi yapmadığını belirtiyor. Aşçı Bacaksız’ın tabelası yok. Buna neden olarak da yüzyıldan beri bilindiklerini gösteriyor. Gerçekten de Afyon’da kime sorsanız Aşçı Bacaksız’ın yerini tarif ediyor. Asırlık dükkanda beş masa var, küçük bir mutfak ve el yıkamak için bir lavabo var. Masalardan ikisi 100 yaşında. Diğer üçü ise 1938 yılında bu dükkana taşınırken yaptırılmış.

Kebapta kuzu eti kullanılıyor. Etler 200-250 gram büyüklüğünde parçalara ayrılıyor. Önce gerdan, kemikli kısımlar alta diziliyor. Ortaya but, incik gibi etli bölümler, en üste ise kaburga bölümü konuyor. Tencereye sıvı yağı konuyor. Etler yavaş ateşte üç saat kadar pişiriliyor. Sonra ertesi güne kadar dinlendirilip, servis ediliyor.
Kebabın yanında soğan ve tabağa haşlanmış sebzeler konuyor, isteyenin etinin yanına pilav da ilave ediliyor. 11:00’de başlayan servis 14:00’e kadar sürüyor. Bazen dükkanın önünde kuyruk oluşuyor.

Bu asırlık lezzeti Afyon ‘a gelmişken tatmakta yarar var. Kebap yapılırken fazla yağ kullanılıyor ama piştikten sonra ortaya çıkan muhteşem lezzet tüm sağlık endişelerini unutturuyor.

» Nur Lokantası
Adres : Uzun Çarşı Saraçlar Geçidi No:13 / AFYON
Telefon : 0 272 215 33 35
Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
Çarşının içinde küçük bir dükkan. 5 masası var. Duvarlar aynalarla kaplanmış ve bakır tabaklarla süslenmiş. Girişte sol taraftaki büyükçe ızgarada lezzetli etler, köfteler pişiriliyor.

34 yıllık bir müessese. Mönüsü sade: Kömürde köfte, çorba çeşitleri, dil paça. Nur Köftecisinin ekmek kadayıfı çok lezzetli ve meşhur. Afyon’da
yaklaşık 100 yerde ekmek kadayıfı pişirilir ve bir o kadar da değişik tadı olur. Ama çok az yerin kadayıfı tu-tulur.Bunların başında Nur lokantası gelir. Tatlının özelliği pişirme yöntemindedir. Kıvamında pişirmek çok önemlidir, ikinci önemli olay ise kaymaktır. Afyon’da inek ve manda kaymağı olmak üzere iki çeşittir.

Makineleşme bu kaymağın tadının değişmesine neden oldu. Kaymak işinde dürüst olmak gerekiyor. Çünkü ekmek kadayıfına asıl tadını veren geleneksel yollarla yapılan gerçek manda kaymağıdır. Nur Lokantası gerçek kaymak

[manda] kullanıyor. Kaymak bitince tatlıda bitiyor. Çünkü kaymak işi günlüktür, ertesi güne kalmaz. Nur Lokantası, ekmek kadayıfını Afyon’da ilk kez kilo ile satan müessese. Nur Lokantasının sahipleri olan Mehmet-Yusuf Çınar kardeşler, vişneli ekmek kadayıfı yapmadıklarını belirtiyorlar. Çünkü onlara göre vişnenin rengini tutturabilmek için gıda boyası kullanmak gerekiyor. Bu da tatlının tadını bozuyor. Çınar kardeşler vişnenin tadının kaymakla uyuşmadığını da öne sürüyorlar.

Afyon ‘a giderseniz, tabii ki kaymaklı ekmek kadayıfını yemeden gitmeyeceksiniz. Bu tatlıyı Afyon’da her yerde bulmak mümkün. Ama size tavsiyem Nur Lokantasını bulup, üstüne gerçek manda kaymağı konmuş tatlıyı yemenizdir.