İnsan denen canlı sosyal bir canlı olup ünlü bilim insanı Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde de ifade ettiği gibi belli başlı bazı gereksinimleri var. Bu gereksinimler arasında elbette insan hayvan ya da robot olmadığı için çok özel olan olgular da var. İşte bunlardan bir tanesi de tatil ve dinlenme olguları.

Gerek teknolojide yaşanan gelişmeler, gerek arz talep meselesine göre dünden bugüne ortaya çıkan farklı tatil türleri var. Bunlar yaz tatili ve kış tatili olarak adlandırılıyor. Yani insanlar kış aylarında kar tatili yapıyor. Uludağ, Erciyes, Kartalkaya gibi yörelere gidiyorlar. Yaz aylarında ise ülkemizin birçok yerinde tatil yapmak mümkün. Bu iki tatil türü dışında bir de tüm mevsimlerde yapılan ve aslında her var olan bir tatil türü var. O da termal tatil.

Kavramı biraz açmak gerekirse termal şifalı sular olan bölgelerde farklı türden tesiste yapılan tatil türlerine termal tatil adı veriliyor. Bu tür yerler genellikle jeolojik olarak değişim yaşamış olan yerlerde görülüyor. Bunun yanında volkanik dağların olduğu birçok kentte de termal tesisler bulunuyor. Ülkemizde bu alanda en gözde olan adreslerin başında ise Afyon geliyor.

Afyon kentinde farklı lokasyonlarda irili ufaklı hemen her bütçeye uygun olan bir termal tesis bulmak. Üstelik bu tür bir tatil tüm mevsimlerde son derece uygun fiyatlara yapılabilir. İşin en cazip olan olgularından bir tanesi de bu. Termal tesisler üstelik 12 ay kesintisiz hizmet veriyor.

Afyon Bölgesinde Termal Otel Türleri

Afyon bölgesinde diğer termal tesislerin olduğu kentlerde olduğu gibi değişik beklentilere hitap eden termal tesisler var. Bunları şöyle sıralamak mümkün:

  • 5 yıldızlı otel konseptinde olanlar: Normal bir beş yıldızlı otelde olan her şey var. Kapalı açık termal havuz, değişik türden restoranlar, oyun merkezleri, SPA,  spor merkezi gibi çok fazla seçeneğin olduğu gelenlerin asla ne zaman gelirse geldin, tek başına bile gelse sıkılmayacağı tesisler. Afyon kentinde çok sayıda böylesi termal otel bulmak.
  • İslami kurallara uygun olan oteller: İslam dini kurallarına göre çoğunlukla yaşanan bir ülkede olduğumuz için kadınlar için ayrı, erkekler için ayrı havuzların olduğu yine yıldızlı bir otel gibi ama her şeyin İslami kurallara göre olduğu tesisler. Afyon bölgesinde bu tarz son dönem tesislerin arz talep meselesine bağlı olarak arttığını söylemek mümkün.
  • Ev villa tipi termal tesisler. Özellikle ailece gelenler için, içinde özel termal havuz olan, kimilerinde jakuzi bile bulunan, tam bir ev gibi olan tesisler. Kentte özellikle Gazlıgöl çerçevesinde böyle tesisler mevcut.
  • Karma tipli olanlar: Hem villa ev tipi yerlerin olduğu, hem de odasında termal su akan odaların olduğu otel tarzında olan karma tesisler de bölgede yok değil. Bunun en güzel örneği ise bölgede Dündar Termal Otel. İster tek başına, ister kalabalık aileler rahatlıkla giderek kalabilirler. 

Fiyatları Belirleyen Unsurlar 

Üstte görüldüğü gibi insanların karşısına çok sayıda seçenek çıkıyor ve insanlar doğal olarak fiyatların neye göre şekillendiğini merak ediyor. Burada en önemli faktörler arasında hangi dönem tatil yapıldığı geliyor. Afyon termal oteller fiyatlar açısından diğer birçok bölgeye çok daha uygun fiyatlar veriyor ama özellikle sonbahar dönemleri fiyatlar açısından son derece uygun oluyor. Bunun yanında seçilen otelin türüne göre de rakamlar değişiyor. Ayrıca ilgili tesisin belirlediği fiyat politikası, her şey dahil konseptinde olup olmaması da rakamları etkiliyor.