Oteller turizm sektörünün en önemli olgularındandır. Bu yüzden de irili ufaklı çok sayıda işletme bulunur ve bu oteller günümüzde farklı konseptlerde, farklı hedef kitlelere hitap ediyor. İş konseptinde olan oteller var. Beach otel olarak adlandırılan plaj otelleri var, kent otelleri denilen olgu var, beş yıldızlı her şey dahil olanlar var. Butik oteller var derken otel konusunda da konsept giderek genişliyor.

Bir de tüm bunların yanında belki de otelcilik anlayışında en eski yaklaşımlardan bir tanesi olan termal otel adı verilen, içinde şifalı suların olduğu farklı büyüklüklerde, ülkemizin farklı yerlerinde farklı oteller var. Bu oteller her ne kadar yaşlılara, belli bir sağlık sorunu olanlara, olaylara daha dini yönden bakanlara, ailelere hitap ediyor gibi görünse de son yıllarda termal tesisler artık iş yaşamında aktif olarak tercih ediliyor. Bunun da kendi içinde aşağıda detayları verileceği üzere belli başlı nedenleri var.

Hangi Kesimler Neden Termal Otel Tercih Ediyor?

İş yaşamında termal kaplıca otel seçimini özellikle bayi toplantısı yapanlar, gözden uzak, kişilerin motivasyonunu bozmayacak şekilde bünyesinde çalışanlara eğitim verecek firmalar, kimi zaman da resmi kurumlar tercih ediyor.

Termal oteller ağırlıklı olarak kent merkezinde olmadığından insanlar tüm enerji ve motivasyonlarını neden bir araya geldiler ise onun için ayırabiliyorlar. Dahası insanlar sürekli olarak aynı ortamda olduğu için iş arkadaşları ile benzer işi yaptıkları ile daha çabuk iletişime geçiyorlar. Bu da kurumlar için avantaj haline geliyor.

Firmaların yöneticileri ya da diğer bireyler aileleri de gelebildiği gibi sevdiklerinden uzak kalmadan iş ve tatili bir arada yapma şansına sahip oluyor. Dahası son derece fazla seçenek olduğundan aileler eşleri toplantıda iken sıkılmadan vakit geçirebiliyor. Fiyat olarak bakıldığında da benzer olanakları sunan termal kaplıca olmayan otellere göre fiyatları çok daha uygun oluyor. Tüm bunlar bir araya geldiği zaman hafta sonu toplantıları için özellikle termal oteller biçilmiş kaftan oluyor. Bunun yanında bu tarz otellerin insanları toplantı için bile gidilse dinlendiren, nefes aldıran bir yönü var.  Bu yüzden bir taşla iki kuş vurmak mümkün.

Bu noktada şunu da söylemek gerekir ki bu tarz oteller aynı anda çok sayıda insanın konaklamasına olanak sağladıkları için kalabalık iş grupları için de en doğru seçenekler arasında geliyor. Ekstra arayışa girmeden firmalar personellerini, bayilerini termal otel konsepti olan yerlerde misafir edebiliyor. Bu ise son derece önemli olan bir avantaj.

Ülkemizde büyük ölçekli birçok firma da ulaşımı kolay olduğu için ve tesis kalitesi oldukça yüksek olduğu için Afyon termal otellerini tercih ediyor. Aslında bu bölgede yer alan otellere sıradan bir otel demek mümkün değil. Kişinin kendi evinde ultra lüks bir tatil yapması mümkün oluyor. Odalarında havuz olan Dündar Termal Otel gibi tesislere ister iş amaçlı gelinsin, ister sağlık sorunları için olsun, kişilerde kalitesi ile temizliği ile müşteri yaklaşımı ile hep gelme isteği uyandırıyor. Bu yüzden de insanlar başka bir termal tesis arayışına girmeden en ufak molalarda buraya gelerek kendini yenileme yoluna gidiyor. 

Sonuç Olarak Söylenebilecek Olan Son Söz 

Sonuç olarak günümüzde nerede olursa olsun, termal tesislerin iş yaşamında da aktif olarak kullanılmaya başlandığını söylemek mümkün. Dahası da giderek bu konsept gelişecek gibi duruyor. Zira termal tesisler de bu alanda müşteri kazanmak için çok ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapıyorlar.