Otel Konseptlerine Genel Bakış

Otel kavramı sonsuz bir umman gibi. Çok değişik özelliklerde çok değişik oteller var. Bu yazıda da bu konuya ana hatları ile bakmaya çalışacağız.

İnsanlar kendi ekonomik bütçelerine göre farklı türden otellerde kalıyor. Elbette kendi yaşam tercihleri de bu durumda etkili oluyor.

Öncelikli olarak yıldızlı oteller var. İki yıldızlı, üç yıldızlı, dört yıldızlı, beş yıldızlı, son dönemlerde yedi yıldızlı oteller var. Bu otellerde yıldız sayısını belirleyen unsurlar, oda sayısı, otelin içinde müşterilere sunulan ekstra hizmetler, oda büyüklükleri gibi farklı parametreler oluyor. Farklı konseptlerde oda kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil gibi hizmet kapsamları olabiliyor.

Butik oteller bir başka konaklama biçimi burada da her biri farklı biçimde dizayn edilmiş, az sayıda odanın bulunduğu oteller olup ülkemizde sıklıkla Kapadokya bölgesinde örneği görülüyor.

İş otelleri ise kent merkezinde olan iş için o kente gelenler için özel olarak dizayn edilmiş oteller sınıfında oluyor ki bu otellere genelde kent otelleri adı da veriliyor.

Bir diğer  otel biçimi de termal oteller bu oteller bulundukları kentlerde termal suların olduğu yerde konumlanan oteller. Otelin içinde özel termal havuzlar bulunuyor. Kimi zaman Afyon Bölgesinde bulunan Dündar Termal Otel gibi villa konseptinde odasında özel havuzu olan oteller de karşımıza çıkıyor. Bu otellerde yer alan suların içinde yer alan bileşenlere istinaden farklı faydaları bulunuyor. Seçim yaparken ise hijyenine, temizliğine, hizmetine dikkat etmek gerekiyor ki ülkemizde bu alanda en ideal, ailece kalacak otellerin başında ise elbette konumu, kalitesi, fiyatı, gibi parametrelerin de avantajı ile Dündar Termal Otel ilk sırada geliyor.