Tatil insanların yaşamında olması gereken olguların başında geliyor. Çünkü kişilerin gerek iş yaşamında gerek gündelik yaşamlarında daha verimli olabilmeleri, gerek ise ruhsal sağlığını koruyabilmeleri için yılda en az 15 gün tatil yapmaları uzmanlar tarafından salık veriliyor. Bu noktada da insanlar bir hafta kış tatili, bir hafta yaz tatili yapabileceği gibi, iki hafta belli bir bölgede, belli bir işletmede de tatil yapabiliyor.

termal havuzlu hamam
afyon termal türk hamamı

Son yıllarda tatil yapma seçenekleri de artmış durumda ve eskisine göre çok daha konforlu, çok daha lüks seçenekler mevcut. Özellikle SPA tarzı oteller son yıllarda çok revaçta. Bunun yanında dünden bugüne termal tesisler de başta sağlık sorunları olanlar olmak üzere, her yaştan şifalı sulardan yararlanmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Bu yazıda da bu konulara değinmeye çalışacağız. Baştan şunu da söylemek gerekir ki konsept olarak iki farklı otel türü de olsa, kimi zaman aynı tesis içinde ikisi de olabiliyor.

SPA Otel Nedir?

En baştan başlayarak kavramları söylemek gerekir ise kavramların neler olduğunu ifade etmek gerekir ise şunlar söylenebilir: SPA tesisleri içinde hamam, sauna, Fin hamamı, jakuzi gibi tesislerin olduğu kimi zaman bunun yanında ayrıca özel olarak odalarda kişiye özel jakuzilerin olduğu yerlerdir. Yıldızlı otellerin günümüzde birçoğunda bu bölümler olduğu gibi butik otellerde de bulunabilmektedir.  

SPA Otelleri sezonluk otel olmayıp, tüm mevsimlerde açık olan otellerdir. İş konseptli olan otellerin içinde de bu tür alanlar bulunabilmektedir. Ülkemizde bu tarz işletmelerin en güzel örneği Kapadokya Bölgesi içinde yer alan butik otellerdir.

Termal Kaplıca Otel Nedir?

Termal kaplıcalar ise içinde şifalı suların olduğu otellerdir. Ülkemizde farklı yörelerde yıllardır bulunan tesislerdir. Genel olarak bakıldığında konsept olarak bakıldığında en eski otelcilik anlayışı olarak ifade edilebilir.

Bu tür otellerde farklı konseptlerde, farklı biçimde hizmet veren termal tesis vardır. Bunlar içinde ev tipi olanlar, otel tarzı olanlar, her iki konsepti kendi bünyesinde barındıranlardır. Ayrıca bu tesislerin en büyük özelliği kapalı termal havuzların olmasıdır. Son yıllarda kadınlar için ayrı, erkekler için ayrı havuzları olan oteller de hemen her bölgede sıklıkla karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Her mevsim gidilebilen oteller olup, ailece ya da tek başına hafta sonu, hafta içi gidilip bu otellerde kalınabilir. Kişiler özellikle belli bir sağlık sorunu yaşıyor ise termal kaplıca otelleri içinde kendilerine en uygun olana giderek, ilgili sağlık sorunundan kurtulmaya çalışmaktadır.

Kimi termal oteller devre mülk konsepti ile de hizmet verir. Ülkemizde şifalı suların güvenli, lüks, hijyen ve konfor açısından en çok öne çıkan bölgesi Afyon termal otel tesisleridir. Ulaşımının kolay olması, Ege Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesine yakın olması nedeniyle birçok insan bu bölgede yer alan otelleri tercih ediyor. Bölgede bu alanda en iddialı olan otellerin başında ise Kütahya yolu üzerinde yer alan Dündar Termal Otel isimli işletmedir.

Hangisini Neye Göre Tercih Etmeli?

İşin özünde termal otel mi, SPA oteli mi? Sorusuna verilebilecek net ve tek bir yanıt yoktur. Bu tamamen kişilerin kendi tercihi ile alakalı olan bir durumdur. Kişilerin sağlık sorunu varsa elbette iyi geleceğine de inanılıyor ise termal kaplıca otelleri idealdir. SPA otelleri ise özellikle sauna kullanacak olanların herhangi bir kalbe dair probleminin olmaması gerekir. Eğer ikisini de aynı konseptte görmek isteyenler var ise o zaman bu iki konsepti bünyesinde barındıran oteller tercih edilmelidir.