İnsanların yaşamında bazen her dönem, bazen tüm dönemlerde öne çıkan olgular var. Bunlar arasında her yaşta kadın erkek fark etmeksizin tatil herkes için büyük bir önem taşıyor. Bunun da belli başlı nedenleri var. En temel nedenleri arasında insanlar bulundukları ortamlardan bir süre uzaklaşmak istiyorlar. İş yapmamak, hiçbir şeyle ilgilenmemek ve böylece üzerlerinde olan stresi atmak istiyor. Tatil temel gereksinim bir zira sağlıklı bir yaşam için herkesin kendisine uygun zaman diliminde bütçesine uygun olarak tatile çıkması gerekiyor.

Tatil konusunda ise günümüzde çok sayıda seçenek var. Bunlardan bir tanesi de termal tatil kavramı. Ülkemizin hemen her köşesinde termal kaplıca tesisleri bulunuyor. Son yıllarda SPA gibi kavramların da öne çıkmaya başlaması ile beraber yeniden çok daha popüler hale geldi.  Bir dönem sadece yaşlıların gittiği bir yer iken, artık gençler de hemen her mevsim bu tür adreslere gitmeye başladı.

Bu arz talep meselesine bağlı olarak da ülkemizde Afyon Bölgesinde yer alan Dündar Termal Otel gibi dünya çapında bir otel zinciri tarzında her türlü lüksün düşünüldüğü ama bir o kadar da butik bir anlayış ile çalışan termal oteller var.

Termal Otel Kimler İçin Uygundur? 

Genel olarak bakıldığında, en basit ifade ile sağlıklı bir yaşam için insanların termal otelleri tercih ettiği söylenebilir. Bunun yanında çeşitli sağlık problemleri olan ve gittikleri termal tesis suyunun yaşadığı sağlık sorununa iyi gelen kişiler için de bu tatil anlayışı biçilmiş kaftan.

Tüm mevsimlerde tatil yapmak isteyenler için en doğru seçenek olduğu söylenebilir. Ailece, uygun fiyata tatil yapmak isteyenler de böylesi bir tatil seçeneğini değerlendiriyor. Ayrıca alternatif tatilcilerin, her şey dahil konsepti ile tatil yapmak isteyenler, deniz tatilini sevmeyenler, ille de termal su diyenler için bu tarz işletmeler ideal. Bu noktada şunu da ifade etmek gerekir ki Müslüman bir ülkede İslami koşullara uygun yaşadığımız göz önüne alındığında bu tarz otellerin özellikle İslam dini kurallarına uygun olarak yaşayan içinler de ideal olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Sonuçta termal oteller aslında  bir biçim ile herkese hitap ediyor. Kişilerin eğer termal sulara girmesine engel bir sağlık sorunu var ise, oldukça yaşlılar ise, alerjik bir bünyeleri var ise o zaman termal tatil noktasında bir kere daha düşünmeleri gerekir. Doktorlarından izin aldıktan sonra nihai kararı vermeleri, eğer uzman hekim önermiyor ise gitmemeleri gerekir.

Termal Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üstte de ifade edildiği gibi çok sayıda seçenek var. Bu noktada da insanlar termal otel seçerken iki temel hususa dikkat etmesi gerekir. Bunlardan ilki hangi bölgede olacağı. Diğeri ise seçilen termal tesisin kişinin eğer belli bir sağlık sorunu için gidiyor ise o sağlık sorunu için tedavi edici yönü olup olmadığı hususudur. Burada bir örnek vermek gerekir ise Afyon kentinde farklı lokasyonlarda yer alan otellerin konumuna göre farklı sağlık sorunlarına iyi gelen özellikleri vardır.

Özellikle otel seçiminde ise çok iyi araştırma yapılmalıdır. Otelin sizin beklentilerinize yanıt verip vermemesi çok önemlidir ama bu yeterli değildir. Bunun yanı sıra mutlaka hijyeninden ve temizliğinden emin olunmalıdır. Termal tesisler çok daha fazla temiz olunması gereken yerlerdir. Olabildiğine odalarında özel termal havuz olan, ev tipi, villa tipi termal tesis seçimine gidilmelidir. Uzun kalınacak ise yemeklerin kalitesinden emin olunmalıdır.  Yine uzun kalınacak ise otelin size sunduğu başka sosyal olanaklar var mı onlar araştırılmalıdır.  Para ise en son düşünülmesi gereken parametredir.